GİZLİ ŞEKER NEDİR?

GİZLİ ŞEKER

 

 

Prof. Dr. Metin Özata

Endokrinoloji, Diabet ve Tiroit Uzmanı

Ahmet Mithat Efendi Cad. 19/ 3

Kalamış-İstanbul

Tel: (216) 3486519

 

 

 

Gizli şeker veya tıp dilindeki adıyla ‘’glukoz tolerans bozukluğu’’ toplumda şeker hastalığının iki katı oranda yani %20-25 oranında görülür. Bunun anlamı her 4 kişiden birisinde  gizli şeker hastalığı olduğu anlamına gelmektedir.  Her yıl bu hastaların % 4-9’unda aşikar şeker hastalığı gelişmektedir.  Gizli şeker hastalığı olan hastaların çoğunda açlık kan şekeri normal olabilir. Açlık kan şekeri bozuk veya hafif yüksek olanların (bozulmuş açlık şekeri)  çoğunda gizli şeker olmayabilirse de bu durum  şeker hastalığı için bir risk oluşturmaktadır.

Açlık kan şeker bozukluğu erkeklerde kadınlara göre 1.5-3 kat daha fazla görülmektedir.  50-70 yaş arasında bozuk açlık kan  şekeri olan kişi sayısı artar ve daha önceki yaşlara göre  7-8 kat daha fazla görülür. Açlık kan şekerinin bozuk olması yani yüksek olması pankreasdaki beta hücrelerinin iyi çalışmadığının bir göstergesidir.

Gizli şeker yani glukoz tolerans bozukluğu ise kadınlarda daha fazla görülmektedir ve genellikle insülin direnci olduğunu gösterir. 

Gizli şeker hastalığı koroner kalp hastalığı yapabildiğinden dikkat etmek gerekir.  Gizli şekeri olan hastaların % 7.6’sında hafif derecede retinopati yani göz hasarı vardır. Bu kişilerde tansiyon varsa göz hasarı oranı artar. Yaşam tarzı değişikliği yanı sağlıklı beslenme, egzersiz, sigaranın kesilmesi ve  kilo verilmesi ile bu hastaların % 50’sinde şeker hastalığı  önlenebilir.

 

Kaynaklar:

 

1.     Prof. Dr. Metin Özata, Şekerli Yaşam, Epsilon Yayınevi, (Baskıda, 2005 Eylül ayı)

2.     Metin Özata, Doğru Beslen Formda Kal, Epsilon Yayınevi, 2004

3.     www.tiroit. org

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !